Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (1742_01) | 6,805 | - |
|
Green (1742_04) | 5,446 | - |
|
Blue (1742_05) | 13,478 | - |
|
Yellow (1742_06) | 3,141 | - |
|
Cobalt blue (1742_23) | 1,193 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| front | embroidery | 115 x 30 | full |
360° image
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 225 x 220 x 210 mm |
|---|---|
| Materials | Fleece 200vgsm Non Anti-Pilling |
| Net weight | 34 gr |
| Commodity code | 6505009000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 140 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 2,240 |
Certification
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| BSCI |
| Cadmium |
| Formaldehyde |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 55.5 x 35 x 35 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 6kg |