Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (7599_01) | 2,776 | - |
|
Light blue (7599_18) | 1,250 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| front | embroidery | 70 x 50 | full |
| front | embroidery | 95 x 60 | full |
| front | embroidery | 120 x 140 | full |
| front | embroidery | 134 x 134 | full |
360° image
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 900 x 650 x 3 mm |
|---|---|
| Materials | Cotton 180 gsm |
| Net weight | 136 gr |
| Commodity code | 6211421000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 100 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 1,600 |
Certification
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| BSCI |
| Formaldehyde |
| ISO105-X12:2001 |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 54 x 33 x 32 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 15.23kg |