Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
White (434087_02) | 15,471 | - |
|
Orange (434087_07) | 0 | - |
|
Red (434087_08) | 1,017 | - |
|
Pink (434087_17) | 2,452 | - |
|
Light green (434087_29) | 9,835 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| top side | pad | 60 x 30 | 1 |
| top side | screen | 100 x 150 | 1 |
| top side | digital transfer | 100 x 100 | full |
| top side | digital transfer | 70 x 70 | full |
| top side | transfer | 100 x 100 | 5 |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 245 x 220 x 70 mm |
|---|---|
| Materials | Polyester, rPET |
| Net weight | 9 gr |
| Commodity code | 6307909899 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | Yes |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 1000 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 12,000 |
Certification
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| Cadmium |
| Extractable Heavy Metals |
| Formaldehyde |
| Global Recycled Standard (GRS) |
| Lead |
| PAHs |
| Phthalates |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 50 x 48 x 38 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 10.3kg |