Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (9128_01) | 2,954 | - |
|
White (9128_02) | 19,471 | - |
|
Blue (9128_05) | 13,790 | - |
|
Yellow (9128_06) | 1,071 | - |
|
Red (9128_08) | 4,915 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| front | digital transfer | 90 x 50 | full |
360° image
Further Information
Specifications
| Product dimensions (H) | 10 mm |
|---|---|
| Materials | Cotton Twill 23x23 |
| Net weight | 41 gr |
| Commodity code | 6505003000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 300 |
| Number in inner carton | 50 |
| Number on pallet | 3,000 |
Certification
| BSCI |
|---|
| Cadmium |
| Formaldehyde |
| PAHs |
| Phthalates |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 63 x 54 x 32 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 15.2kg |