Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (9345_01) | 2,462 | - |
|
Yellow (9345_06) | 4,618 | - |
|
Orange (9345_07) | 9,848 | - |
|
Red (9345_08) | 7,745 | - |
|
Cobalt blue (9345_23) | 0 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| front | embroidery | 80 x 40 | full |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 200 x 235 x 2 mm |
|---|---|
| Materials | rPET |
| Net weight | 37 gr |
| Commodity code | 6505003000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 100 |
| Number in inner carton | 50 |
| Number on pallet | 2,900 |
Certification
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| BSCI |
| Cadmium |
| Formaldehyde |
| Global Recycled Standard (GRS) |
| ISO 105-E04-2008 |
| ISO105-X12:2001 |
| PAHs |
| Phthalates |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 53 x 44 x 15 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 4.6kg |