Stock
| Image | Colour | Express (UK) | Backorder | Europe | Backorder |
|---|---|---|---|---|---|
|
Black (970665_01) | 0 | - | 26,483 | - |
|
Blue (970665_05) | 0 | - | 0 | - |
|
Lime (970665_19) | 1,100 | - | 0 | - |
|
White (970665_02) | - | - | 121 | - |
|
Yellow (970665_06) | - | - | 9,191 | - |
|
Orange (970665_07) | - | - | 16,146 | - |
|
Red (970665_08) | - | - | 663 | - |
|
Khaki (970665_13) | - | - | 12,579 | - |
Branding
| Express? | Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|---|
| front | pad | 50 x 35 | 5 | |
| front | screen | 70 x 120 | 2 | |
| front | digital | 80 x 130 | full | |
| front | debossing | 70 x 35 | 1 | |
| back | pad | 50 x 35 | 5 | |
| back | screen | 70 x 70 | 2 | |
| back | digital | 80 x 70 | full | |
| back | debossing | 70 x 35 | 1 |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 140 x 90 x 10 mm |
|---|---|
| Materials | Polyester, Rubber, Recycled paper |
| Net weight | 108 gr |
| Commodity code | 4820103000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 100 |
| Number in inner carton | 50 |
| Number on pallet | 4,400 |
Certification
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| Cadmium |
| Formaldehyde |
| Lead |
| PCP |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 36.5 x 20.5 x 32 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 10.7kg |