Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Black (8245_01) | 5,128 | - | ||||
|
Green (8245_04) | 7,509 | - | ||||
|
Red (8245_08) | 5,221 | - | ||||
|
Cobalt blue (8245_23) | 4,326 |
|
||||
|
Silver (8245_32) | 681 |
|
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| one side | pad | 30 x 50 | 4 |
| one side | engrave | 40 x 40 | 1 |
| opposite side | pad | 30 x 50 | 4 |
| opposite side | engrave | 40 x 40 | 1 |
360° image
Further Information
Specifications
| Product dimensions (H) | 79 mm |
|---|---|
| Materials | Aluminium, Stainless steel |
| Net weight | 84 gr |
| Commodity code | 7323930000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | Yes |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 90 |
| Number in inner carton | 30 |
| Number on pallet | 1,440 |
Certification
| BSCI |
|---|
| Cadmium |
| Food Safe |
| Foodcontact |
| Lead |
| LFGB |
| SVHC's |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 66.5 x 40 x 29.5 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 14.5kg |