Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (1744_01) | 10,278 | - |
|
Green (1744_04) | 8,456 | - |
|
Yellow (1744_06) | 9,788 | - |
|
Cobalt blue (1744_23) | 0 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| one side | embroidery | 70 x 50 | full |
| one side | embroidery | 95 x 60 | full |
| one side | embroidery | 170 x 90 | full |
| one side | embroidery | 134 x 134 | full |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 1500 x 250 x 1 mm |
|---|---|
| Materials | Fleece 200vgsm Non Anti-Pilling |
| Net weight | 68 gr |
| Commodity code | 6117100000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 160 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 1,440 |
Certification
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| BSCI |
| Cadmium |
| Formaldehyde |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 51 x 39.5 x 73 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 11.6kg |