Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (668060_01) | 353 | - |
|
Cobalt blue (668060_23) | 1,164 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| front | embroidery | 70 x 50 | full |
| front | embroidery | 95 x 60 | full |
| front | embroidery | 170 x 90 | full |
| front | embroidery | 134 x 134 | full |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 700 x 800 x 2 mm |
|---|---|
| Materials | Aluminium, Cotton, Metal, Polyester 100% |
| Net weight | 220 gr |
| Commodity code | 6211421000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 50 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 1,200 |
Certification
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| BSCI |
| Cadmium |
| Formaldehyde |
| Nickel |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 40 x 40 x 38 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 12kg |