Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (967381_01) | 0 | - |
|
White (967381_02) | 0 | - |
|
Green (967381_04) | 0 | - |
|
Blue (967381_05) | 0 | - |
|
Red (967381_08) | 6,574 | - |
|
Lilac (967381_15) | 3,674 | - |
|
Aqua (967381_166) | 2,771 | - |
|
Peach (967381_236) | 290 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| cork section | screen | 80 x 60 | 1 |
| cork section | engrave | 80 x 60 | 1 |
| cork section | pad | 70 x 50 | 4 |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 210 x 140 x 12 mm |
|---|---|
| Materials | Cotton, Cork, Paper, Polyester, Jute, Elastane |
| Net weight | 250 gr |
| Commodity code | 4820103000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 50 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 1,800 |
Certification
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| Cadmium |
| Formaldehyde |
| Lead |
| PAHs |
| Phthalates |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 37 x 33 x 24 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 13kg |