Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Black (1349515_01) | 5,299 |
|
||||||
|
Grey (1349515_03) | 4,778 | - | ||||||
|
Brown (1349515_11) | 4,659 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| one side | screen | 300 x 230 | 2 |
| one side | digital transfer | 200 x 150 | full |
| one side | digital transfer | 100 x 100 | full |
| one side | digital transfer | 280 x 230 | full |
| one side | transfer | 280 x 230 | 2 |
| opposite side | screen | 300 x 230 | 2 |
| opposite side | digital transfer | 280 x 230 | full |
| opposite side | digital transfer | 200 x 150 | full |
| opposite side | digital transfer | 100 x 100 | full |
| opposite side | transfer | 280 x 230 | 2 |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 430 x 340 x 130 mm |
|---|---|
| Materials | Cotton 180 gsm |
| Net weight | 180 gr |
| Commodity code | 4202929890 |
| Country of Origin | India |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 150 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 3,000 |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 45 x 40 x 32 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 19kg |