Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (971839_01) | 1,598 | - |
|
White (971839_02) | 1,425 | - |
|
Green (971839_04) | 3,514 | - |
|
Red (971839_08) | 2,699 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| on candle lid | pad | 50 dia | 4 |
| on box lid | pad | 50 dia | 4 |
| 360° on box | digital | 315 x 50 | full |
| 360° on box | digital | 315 x 70 | full |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (⌀ x H) | 101 x 90 mm |
|---|---|
| Materials | Glass, Bamboo, Paraffin wax |
| Net weight | 818 gr |
| Commodity code | 3406000000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | Yes |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 10 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 560 |
Certification
| Cadmium |
|---|
| EN15426 |
| EN15493 |
| EN15494 |
| Formaldehyde |
| Lead |
| PCP |
| Safety Data Sheet (SDS) |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 52 x 21.5 x 13 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 7kg |