Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Black (971897_01) | 3,362 | - | ||||
|
White (971897_02) | 720 | - | ||||
|
Grey (971897_03) | 3,948 |
|
||||
|
Green (971897_04) | 22,172 | - | ||||
|
Burgundy (971897_10) | 11,550 | - | ||||
|
Navy (971897_536) | 21,693 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| in line with clip | pad | 45 x 20 | 4 |
| next to clip | engrave | 50 x 5 | 1 |
| next to clip | digital | 50 x 7 | full |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 137 x 10 x 13 mm |
|---|---|
| Materials | ABS, Aluminium, Steel |
| Net weight | 13 gr |
| Commodity code | 9608109200 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | Yes |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 500 |
| Number in inner carton | 50 |
| Number on pallet | 24,000 |
Certification
| BSCI |
|---|
| Cadmium |
| EN71-3 |
| Lead |
| PAHs |
| Phthalates |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 32 x 26.5 x 18 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 8kg |