Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Black (1161830_01) | 17,737 |
|
||||||
|
White (1161830_02) | 6,288 |
|
||||||
|
Green (1161830_04) | 5,112 | - | ||||||
|
Blue (1161830_05) | 7,308 |
|
||||||
|
Yellow (1161830_06) | 4,887 | - | ||||||
|
Orange (1161830_07) | 4,630 | - | ||||||
|
Red (1161830_08) | 7,338 | - | ||||||
|
Pink (1161830_17) | 6,098 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| front | screen | 280 x 300 | 2 |
| front | digital transfer | 260 x 280 | full |
| front | transfer | 260 x 280 | 2 |
| back | screen | 280 x 300 | 2 |
| back | digital transfer | 260 x 280 | full |
| back | transfer | 260 x 280 | 2 |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 420 x 380 x 420 mm |
|---|---|
| Materials | Cotton 140-150 gsm |
| Net weight | 65 gr |
| Commodity code | 4202929890 |
| Country of Origin | India |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | Yes |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 200 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 4,000 |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 45 x 40 x 32 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 14.75kg |