Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (1267589_01) | 62,939 | - |
|
White (1267589_02) | 42,236 | - |
|
Green (1267589_04) | 37,951 | - |
|
Blue (1267589_05) | 43,399 | - |
|
Yellow (1267589_06) | 39,264 | - |
|
Orange (1267589_07) | 49,045 | - |
|
Red (1267589_08) | 42,573 | - |
|
Brown (1267589_11) | 10,214 | - |
|
Khaki (1267589_13) | 74,135 | - |
|
Pink (1267589_17) | 13,587 | - |
|
Light blue (1267589_18) | 16,829 | - |
|
Lime (1267589_19) | 15,778 | - |
|
Cobalt blue (1267589_23) | 18,865 | - |
|
Purple (1267589_24) | 15,582 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| one side | screen | 280 x 300 | 2 |
| one side | digital transfer | 260 x 280 | full |
| one side | digital transfer | 200 x 150 | full |
| one side | transfer | 260 x 280 | 2 |
| opposite side | screen | 280 x 300 | 2 |
| opposite side | digital transfer | 200 x 150 | full |
| opposite side | digital transfer | 260 x 280 | full |
| opposite side | transfer | 260 x 280 | 2 |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x H) | 370 x 410 mm |
|---|---|
| Materials | Non Woven, Polypropylene |
| Net weight | 32 gr |
| Commodity code | 4202929890 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 400 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 4,000 |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 43 x 39 x 65 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 14.5kg |