Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (1349514_01) | 11,924 | - |
|
White (1349514_02) | 11,969 | - |
|
Blue (1349514_05) | 11,800 | - |
|
Lilac (1349514_15) | 10,546 | - |
|
Peach (1349514_236) | 10,974 | - |
|
Pastel green (1349514_362) | 10,875 | - |
|
Pastel blue (1349514_363) | 10,975 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| one side | screen | 300 x 230 | 2 |
| one side | digital transfer | 280 x 230 | full |
| one side | digital transfer | 200 x 150 | full |
| one side | digital transfer | 100 x 100 | full |
| one side | transfer | 280 x 230 | 2 |
| opposite side | screen | 300 x 230 | 2 |
| opposite side | digital transfer | 200 x 150 | full |
| opposite side | digital transfer | 280 x 230 | full |
| opposite side | digital transfer | 100 x 100 | full |
| opposite side | transfer | 280 x 230 | 2 |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 480 x 340 x 100 mm |
|---|---|
| Materials | Cotton 140-150 gsm |
| Net weight | 140 gr |
| Commodity code | 4202929890 |
| Country of Origin | India |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 200 |
| Number in inner carton | 1 |
| Number on pallet | 3,200 |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 45 x 40 x 32 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 16.6kg |