Stock
| Image | Colour | Stock | Backorder |
|---|---|---|---|
|
Black (8597_01) | 47,718 | - |
|
Red (8597_08) | 28,585 | - |
|
Cobalt blue (8597_23) | 39,155 | - |
|
Silver (8597_32) | 26,897 | - |
Branding
| Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|
| one side | pad | 22 x 8 | 4 |
| one side | engrave | 22 x 8 | 1 |
Further Information
Specifications
| Product dimensions (L x W x H) | 1020 x 15 x 4 mm |
|---|---|
| Materials | Aluminium, Nylon |
| Net weight | 40 gr |
| Commodity code | 8544429090 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 200 |
| Number in inner carton | 50 |
| Number on pallet | 7,200 |
Certification
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| D.o.C EMC/CE |
| D.o.c. EMC/UKCA |
| EMC |
| PAHs |
| RoHS |
| SCCP |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 39 x 38 x 27 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 9.1kg |