Stock
| Image | Colour | Express (UK) | Backorder | Europe | Backorder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Black (8240_01) | 664 | - | 7,923 |
|
||||
|
White (8240_02) | 830 | - | 4,261 | - | ||||
|
Blue (8240_05) | 546 | - | 6,432 |
|
||||
|
Red (8240_08) | 304 | - | 4,712 | - | ||||
|
Silver (8240_32) | 893 | - | 11,512 | - |
Branding
| Image | Express? | Position | Method | Size (mm) | Max colours |
|---|---|---|---|---|---|
|
wrap | rotary screen | 100 x 40 | 1 | |
| wrap | digital | 200 x 40 | full | ||
|
one side | pad | 40 x 45 | 4 | |
|
one side | engrave | 50 x 65 | 1 | |
|
opposite side | pad | 40 x 45 | 4 |
360° image
Further Information
Specifications
| Product dimensions (⌀ x H) | 72 x 162 mm |
|---|---|
| Materials | Stainless steel |
| Net weight | 142 gr |
| Commodity code | 7323930000 |
| Country of Origin | China |
Packaging
| Individually packaged in a polybag | Yes |
|---|---|
| Individually packaged in a box | Yes |
| Number in export carton | 48 |
| Number in inner carton | 24 |
| Number on pallet | 768 |
Certification
| Cadmium |
|---|
| LFGB |
| PAHs |
| Phthalates |
| SVHC's |
| UKCA |
Export carton
| Export carton dimensions (L x W x H) | 49 x 33.5 x 40 cm |
|---|---|
| Export carton weight | 9.5kg |